czwartek, 28 lutego 2008

HEROES happen {here} w Waszawie


Na całym świecie trwa cykl imprez związanych z premierami Windows Server 2008, SQL Server 2008, Visual Studio 2008 pod wspólną nazwą Heroes Happen Here. Najważniejszym dniem był 27 lutego, kiedy to w Los Angeles Convention Center odbyła się światowa premiera z udziałem Steva Ballmera. Mnie, 27 lutego dane było uczestniczyć w polskiej edycji premiery w warszawskim klubie Platinium z udziałem Tomka Bochenka (Wiceprezesa ds. Marketingu i Sprzedaży w regionie Europy Centralnej i Wschodniej) oraz Marka Rotera (Dyrektor Generalnego Microsoft w Polsce).

Trochę dziwna to premiera. Z jednej strony Visual Studio 2008 używane jest od końca 2007 roku - mnie samemu było dane praktycznie przekonać się o jego wartości, co spowodowało, że odinstalowałem poprzednią wersję (VS 2005) ze swojego notebooka. Z drugiej zaś na finalną wersję SQL 2008 przyjdzie nam jeszcze poczekać … Do tego 5 lat czekaliśmy na kolejne rozwiązanie Windows Server.

Impreza taka jak ta w warszawskim klubie Platinium charakteryzuje się specyficznym scenariuszem. Krótkie przemówienia, przesłania, gratulacje dla Microsoft. Różne. Zarówno bardzo kompetentne - jak wystąpienie p. Romana Malinowskiego, dyrektora generalnego Fujitsu Siemens Computers Polska, czy dyrektora ds. marketingu na obszar EMEA firmy CITRIX. Były też kwiatki w stylu „bla-bla”. Na szczęście w mniejszości, bo tylko dwa. Przykładowo dyrektor marketingu obecnego w Polsce producenta komputerów (innego niż FSC) wygłosił „uniwersalną przemowę”. Mogła być aktualna w 2003 roku – premiera Windows Server 2003 i Visual Studio 2003; rok temu w trakcie premiery MS Office 2007; może być wykorzystana – dokładnie z takim samym skutkiem w tracie następnej premiery kolejnego rozwiązania Microsoft.

W tym informacyjnym szumie udało mi się wydobyć wiadomość dużej wagi. Stworzona w jednym z polskich banków aplikacja przetwarza ogromne ilości danych. Zbudowana została w oparciu o technologie Microsoft. Co prawda, w produkcyjnym rozwiązaniu wykorzystuje dalej serwer SQL 2005, ale testy kolejnej wersji prowadzone są w oparciu o SQL 2008, a bankowi informatycy czekają na finalną wersję SQL 2008. Zbudowany z użyciem Visual Studio 2005/2008 i Team Foundation Server 2005/2008 system przetwarza dziennie setki GB danych (aktualny rozmiar bazy danych to kilkanaście TB) i rejestruje prawie 10 mld (10 000 000 000) transakcji rocznie! HEROES happen {here}. W Polsce.

2 komentarze:

Olaf pisze...

Jeśli chodzi o takie wykorzystania to banki są dobrym bo ekstremalnym przykładem.

Bo kto by pomyślał jak wielkim problemem może być wysłanie poczty do użtkowników. MS SQL + Exchange. Miliony wygenerowanych pdfów wysłanych jednego dnia na koniec miesiąca... fruuu, a raczej br.uuu ;)

Olaf pisze...

Osobiście czekam na poprawki Windows HPC, testowaliśmy adaptery do kolekatorów Platform Computing, ciekawy alians się z tego robi.