piątek, 11 lipca 2008

Światowy Finał Imagine Cup 2008 w Paryżu – wręczenie nagród

Podobnie jak finałowe rozgrywki również zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na terenie Luwru (Musee du Louvre) we wtorek 8 lipca. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasad krajów uczestniczących w światowych finałach Imagine Cup 2008. Nagrody w kategoriach zespołowych wręczył Soma Somasegar, Senior Vice President of Developer Division at Microsoft. Do zgromadzonych na uroczystości (World Festival) osób przemówił minister francuskiego rządu (ds. nowych technologii). Z satysfakcją odnotowuję, że wśród kilku projektów, które na ministrze zrobiły szczególne wrażenie znalazł się projekt polskich studentów Ecopteron z zespołu Aero@PUT z Politechniki Poznańskiej.
Lista laureatów sędziowanej przeze mnie konkurencji – projektowanie oprogramowanie (startowało 61 drużyn, najważniejsza kategoria konkursu) wygląda następująco:
1. Australia, zespół SOAK (projekt o tej samej nazwie)
2. Słowacja, zespół Housekeepers, projekt Energy Consumption Manager (na zdjęciu pomarańczowe koszulki)
3. Węgry, zespół DigitalMania, projekt Green Watering (na zdjęciu zielone koszulki)
W stosunku, do tego, co przewidywałem nastąpiła tylko jedna zamiana (Słowacja <-> Węgry).
Miałem okazję pogratulować wszystkim trzem zespołom osobiście. Tu chciałbym odnotować specjalne słowa uznania dla zespołów ze Słowacji i Węgier. Bardzo dobre rozwiązania, do tego język angielski (w którym prowadzono prezentacje) nie jest językiem obowiązującym w tych krajach. Gratulacje dla studentów i ich mentorów Maria Belikova (Słowacja) i Eva Dorogi (Węgry).
Kategoria projektowanie oprogramowania ma swojego rodzaju dogrywkę. Jest nią specjalna nagroda fundowana przez British Telecom – dwu tygodniowy warsztat doskonalenia zawodowego – Imagine Cup Innovation Accelerator (w poprzednim uczestniczył polski zespół). Nagrodę tę zwykle otrzymują pierwsze trzy zespoły (tak było i tym razem), ale również trzy zespoły wybrane spośród wszystkich drużyn (nie koniecznie finałowej dwunastki).
Tak więc w Imagine Cup Innovation Accelerator 2009 (odbywa się wiosną następnego roku) poza zespołami z Australia, Słowacji i Węgier wezmą jeszcze udział:
* Francja, zespół Well K’Home, projekt Smart Cooking
* Niemcy, zespół Point T-Power in Time, projekt Point T-Power in Time – A Standby Reducing System
* Południowa Afryka, zespół Team Smile, projekt WhereIsMyShuttle
Nie widziałem projektu, ani prezentacji zespołu niemieckiego. Zespoły Francji i Południowek Afryki w pełni na to zasługują. Widziałem i sędziowałem. Szkoda, że Francja, nie znała się w finałowej dwunastce, a potem szóstce. Tym bardziej, że po obejrzeniu projektu z Portugalii uważam, że w pełni na to zasłużyła.
I jeszcze jedno. Bardzo podobał mi się zaprezentowany w półfinale projekt Brazylii, trochę gorzej wypadł na dużej scenie. Z przyjemnością odnotowuję fakt, że ten sam zespół startując w kategorii Interoperbility (współpraca różnych platform i urządzeń) zajął pierwsze miejsce wygrywając czek na kwotę 15 tys. USD.

Gratuluję wszystkim laureatom z 26 państw, którzy we wtorek 6 lipca na scenie w Luwrze odebrali nagrody!

Brak komentarzy: