sobota, 20 czerwca 2009

Szybki start z Microsoft Office Project 2007

Zostałem poproszony o wskazanie literatury. Pozycji, która szybko pozwoli praktycznie używać Microsoft Office Project 2007. I miałem z tym problem. Odwiedziłem empik. Półka z książkami informatycznymi (zarówno w Warszawie przy Marszałkowskiej, czy w Krakowie w Rynku Głównym) zawiera wiele interesujących pozycji. I znalazłem, coś, co może być kompendium wiedzy dla początkujących i kierowników projektów, dla których praca z harmonogramem jest ważna, ale nie pochłania zbyt dużo czasu. Takim kieszonkowym.
Do tego znam autora – Sebastiana Wilczewskiego, polskiego MVP.

Wybrałem - MS Project 2007. Ćwiczenia praktyczne, Helion 2009.
152 strony, prawie kieszonkowy format (A5). I najważniejsze – nie trzeba przeczytać 100 stron, by dowiedzieć się – „Jak …?”
1. … wprowadzić zadania?
2. … zdefiniować zasoby?
3. … zasoby przydzielić do zadań?
4. … doskonalić przygotowany harmonogram?
5. … monitorować przebieg projektu wprowadzając rzeczywiste dane o realizowanych zadaniach.
Co prawda zamierzeniem Sebastiana nie było przygotowanie mini-kompedium (Jak …?) tylko zeszytu z ćwiczeniami (jest autorem cegły - MS Project 2007 i MS Project Server 2007. Efektywne zarządzanie projektami), ale niewielkim nakładem pracy można zrobić sobie skorowidz (na pustych stronach- 148-151) np. „Wprowadzanie zwłoki pomiędzy zadaniami – ćwiczenie 2.16 str. 32”.
A może Sebastian taki skorowidz dołoży w następnej edycji/wydaniu?

Skąd potrzeba wskazania literatury?
W ramach warsztatu – gry edukacyjnej „Wieża Eiffla – zarządzanie projektami” siatkę zadań (WBS) budujemy za pomocą MS Excel przenosząc zadania do MS Project. Dla wielu osób jest to pierwszy kontakt z narzędziem do harmonogramowania. Ale radzą sobie z tym całkiem dobrze.
W trakcie zajęć wykonujemy:
1. Przenoszenie/importowanie zadań z MS Excel
2. Definiowanie zasobów
3. Przydzielanie zasobów do zadań
4. Optymalizacja harmonogramu projektu
5. Monitorowanie przebiegu projektu poprzez modyfikację jego harmonogramu na podstawie faktycznego czasu realizacji zadań projektowych.

Dlaczego teraz?
Czerwiec obfituje w warsztaty z grą „Wieża Eiffla – zarządzanie projektami”. Już 3 takie warsztaty mam za sobą (a jeszcze jeden przed mną). Dwa przeprowadziłem w ramach zajęć na Podyplomowym Studium Zarządzania Projektami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Krakowska Szkoła Biznesu), jeden dla partnerów Microsoft Dynamics uczestniczących w projekcie Partner Development Center.
Książkę … Sebastiana Wilczewskiego rekomenduję słuchaczom Studium Zarządzania Projektami.

Jeżeli nie kompendium to, co?
Na półkach empiku znalazłem dwie solidne „cegły” – po pierwsze - Bonnie Biafore: Microsoft Project 2007 PL. Nieoficjalny Podręcznik, Helion 2009 (736 stron), po drugie wymienioną wyżej Sebastian Wilczewski: MS Project 2007 i MS Project Server 2007. Efektywne zarządzanie projektami, Helion 2008 (592 strony).

Brak komentarzy: