środa, 21 maja 2008

Scrum pokonał MSF 4.2 Agile (Scrum beats MSF 4.2 Agile)

W piątek i sobotę – 16-17 maja, w dużej polskiej firmie IT prowadziłem warsztat „Efektywne zarządzanie projektem informatycznym z wykorzystaniem metodyk zwinnych – SCRUM i Microsoft Solutions Framework v4.2 for Agile System Development oraz Team Foundation Server 2008”. W grupie 13 osób, w tym 10 deweloperów. Tworzą oni rozwiązania IT (package business solutions) od wielu lat (czasem i ponad 10). I Odnoszą sukces rynkowy. Znaczący.
Wspaniała atmosfera twórczej pracy. Płaska struktura, „agailowe” myślenie …
W trakcie warsztatu porównaliśmy zarówno proces jak i model zespołu w obu metodykach (Scrum i Microsoft Solutions Framework v4.2 for Agile Software Development). Zapytałem, która metodyka jest im bliższa?
10:3 zwyciężył Scrum. Nie należy tego uogólniać.
Dlaczego Scrum? Systematyczność (bardzo dobrze zdefiniowane spotkania na początku i na końcu sprintu, dailly scrum), transparentność tego, co w projekcie się dzieje, mało biurokracji (tworzonych dokumentów), dużo kodowania, zarządzanie funkcjonalnością (i wartością biznesową) budowanego rozwiązania poza zespołem, mocne relacje pomiędzy członkami zespołu.
W trakcie dyskusji podkreślano, że Scrum nie jest uniwersalną receptą dla każdego zespołu, ale do ich zespołów bardzo pasuje …
Warsztat będzie miał swoje cdn. Praktyczne laboratorium ..

1 komentarz:

Lukaszow pisze...

MSF ładnie się zaczyna - od tworzenia wizji, ale potem jest rzeczywiście dużo biurokracji. Scrum od początku mówi - "najważniejszy jest cel". Jeśli utkniemy, musimy dokonywać trudnych wyborów... na ścianie wisi jasno określony cel.