wtorek, 18 marca 2008

Visual Studio Team System Web Access dla serwera TFS 2008 (Visual Studio Team System Web Access for Team Foundation Server 2008)


Większość moich klientów nie ma problemu z licencjami dostępu do serwera Team Foundation Server (TFS). Zwykle, nie ma też problemu z licencjami dla Visual Studio (VS), czy Visual Studio Team Systems (VSTS). Często zdarza się, że kierownicy projektów, analitycy biznesowi, testerzy mają dostęp do jednostek roboczych serwera TFS poprzez Team Explorer (z poziomu VS czy VSTS).
W trakcie ostatniego weekendu (dokładnie piątek 14 marca i sobota 15 marca) przeprowadziłem warsztat na temat zarządzania projektem informatycznym z wykorzystaniem serwera TFS 2008, ale bez Team Explorera (co oznacz bez VS, czy VSTS na stacja roboczych). Warsztat był nietypowy – 24 osoby, 8 równoległych projektów, gościnne laboratorium – bez możliwości instalacji rozszerzeń dla MS Excel, czy MS Project. Jedyne, co mogliśmy wykorzystać na stacjach roboczych to przeglądarka internetowa i narzędzia pakietu MS Office 2003. Niewiele, a jednak tak dużo. Przeglądarka internetowa zapewniła dostęp zarówno do portalu projektu (redakcja i składowanie dokumentów projektowych), raportów jak i do serwera TFS 2008 poprzez Visual Studio Team System Web (w osobnej zakładce IE 7.0, czy Firefox).
I działa. Działa dobrze. W każdym projekcie pojawiło się kilkadziesiąt jednostek roboczych.
Pomiędzy pierwszym, a drugim dniu warsztatu zmieniono nam laboratorium. I co nie było żadnego problemu, że kierownicy projektu, analitycy biznesowi, testerzy zasiedli przy zupełnie innych komputerach.
Dobre i chyba nie do końca docenione narzędzie. Oczywiście możliwość wykorzystania dostępu do serwera TFS 2008 z MS Excel i MS Office byłaby bardzo cenna.

Brak komentarzy: