sobota, 5 kwietnia 2014

Bezpłatny Windows dla urządzeń < 9”

To informacja, która umknęła wielu sprawozdawcom pierwszej sesji generalnej konferencji BUILD 2014 w San Francisco.
Microsoft zamierza udzielać bezpłatnej licencji na Windows (Windows Phone/ Windows) dla urządzeń z ekranem poniżej 9”. Również bezpłatny ma być Windows Embeded (brak szczegółów). „Internet rzeczy" (Internet of Things) przybliża się. Potrzebny jest hardware i software (i.e Windows Embeded). Nie podano, od kiedy? Można podejrzewać, że od konferencji BUILD.

 
 

W ten sposób Microsoft chce pokonać konkurencję Google (Android), Apple (iOS). Nie mam wątpliwości, co do przewagi Windows Phone/Windows nad Android (tanie i choć wielu moich znajomych to lubi - dla mnie "toporne"), czy iOS (używam iPada, iPhona porzuciłem na rzecz Lumii). Dobra droga! Przewaga Microsoft na konkurencją to Azure (druga sesja generalna pokazała jak wielki, kolejny krok został wykonany). Bezpłatna konsumpcja treści Azure nie zaburzy modelu biznesowego. Bo tu są dzisiaj pieniądze.

Nie pierwszy raz Microsoft próbuje pokonać konkurencję jej własnymi metodami. Wiele lat temu bezpłatny IE zabił płatną przeglądarkę Netscape. Dzisiaj wydaje się, że Cortana pokona Siri, a bezpłatny Windows Phone 8.1 wszystkie wersje Androida. I podobnie jak napisałem w jednym z poprzednich postów najwięcej skorzystamy na tym my!

Brak komentarzy: