sobota, 7 listopada 2009

50 spotkanie Krakowskiej Grupy Deweloperów .NET

Już 6 rok działa Krakowska Grupa Deweloperów .NET. Grupa, którą udało mi się stworzyć wspólnie z Joanną Grzywną, Piotrem Dobrowolskim i Pawłem Rzadkowskim.

Moja prezentacja to: Świat zmienia się. Efektywne zarządzanie projektami też!
Oto krótkie streszczenie: Zmieniają się zespoły. Te duże dzielą się na kilkuosobowe załogi, te małe jeszcze mocnej ze sobą współpracują. W ciszy i spokoju. To też załogi (wspólny sukces, czy porażka). Kamienie milowe zamieniają się bramy (gates) do kolejnych etapów. Czasem jakaś załoga nie przejdzie przez bramę. I nie ma usprawiedliwienia. Tonie.

Nie zależnie od tego, jakie metody pracy wybrano pojawia się porządek, czy porządkowanie metod pracy. Polskie firmy dążą do tego, by znaleźć się na poziomie CMMI 1,5, czy 2,5 (o dziwo nie 2). Oczywiście ma to nieformalny charakter. O dziwo można uporządkować nakładanie się na siebie procesów sprzedaży i życia projektu, a projekt nie zaczyna się po podpisaniu kontraktu … W przypadku projektów wewnętrznych (wewnątrz dużych organizacji) zarządzanie interesariuszami (stakeholders management) nabiera wymiaru praktycznego. Jeżeli do tego dołożyć mapy drogowe dla różnego typu projektów, to można by powiedzieć, że jesteśmy świadkami rewolucji.
O dziwo Microsoft wyczuwa to, co się dzieje. Nie teoretyzuje, nie przywiązuje się do tego, co było dobre w przeszłości. Odważnie idzie do przodu. Wystarczy popatrzyć na MSF 5, czy Sure Step 2.5.

W przerwie był tort!

Drugą sesją była prezentacja Szymona Pobiegi nt. usług zdalnych. Wysłuchałem z dużym zainteresowaniem.

Trzymam kciuki za kolejne 5 lat i deklaruję przygotowanie sesji na 100 spotkanie!

Brak komentarzy: