piątek, 20 marca 2009

MIX 2009, Las Vegas, Nevada

Sesją generalną poprowadzoną przez Billa Buxtona i Scotta Guthrie rozpoczęła się w środę 18-go marca w Las Vegas konferencja MIX’09 poświęcona technologiom webowym oferowanym przez Microsoft. Duży krok naprzód, duży w kierunku rozwoju e-biznesu, co w czasach określanych przez media „kryzysowymi” może mieć duże znaczenie.
Pierwszą część sesji poprowadził Bill Buxton, Microsoft Research skupiając się na interfejsie i ergonomii tworzonych rozwiązań. To znamienne, że przed narzędziami jest problem do rozwiązania i użytkownik korzystający z aplikacji. Zresztą Microsoft, co większą wagę przykłada do narzędzi nie tylko dla deweloperów, ale również innych osób obecnych w procesie budowania rozwiązań. Dobrym przykładem jest zaprezentowany na MIX’09 BLEND w wersji 3. Na mnie ogromne wrażenie zrobiły możliwości prototypowania budowanego rozwiązania (dynamicznie, z nawigacją pomiędzy stronami prototypu). Projektant ma możliwość zamodelowania również bazy danych (bez udziału dewelopera), serializowania jej przykładowym i danymi. Dostarczony przez Microsoft odtwarzacz (player) pozwala klientowi/użytkownikowi na odtwarzanie zbudowanego przez projektanta prototypu, nanoszenia uwag (bezpośrednio na ekranach aplikacji). Dla mnie istotna jest również bezpośrednia współpraca z TFS 2008/2010. Czekamy na betę i wersję komercyjną
Z kolei Scott Guthrie (corporate vice president of Microsoft's .NET Developer Division) skupił się na narzędziach i technologiach webowych Microsoft. Po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć w dziąłaniu SILVERLIGTH 3. I robi wrażenie. Szybszy i lepszy „video streaming”, nowe możliwości animacji aplikacji webowych i aplikacje działające poza przeglądarką internetową…
Znowu historia zatoczyła koło – od WinForms’owych aplikacji odeszliśmy kiedyś do serwerowych kontrolek, by wrócić do runtime i lokalnych aplikacji w SILVERLIGTH 3.
Bardzo ciekawie się zapowiada ….
Konferencję można śledzić na żywo na stronie. Dostępne są też nagrania z sesji, które już się odbyły, w tym z sesji generalnej.

Brak komentarzy: