niedziela, 21 września 2008

Open Source and Knowledge Rigths

W czwartek, 18 września zostałem wywołany do tablicy … W Krakowie odbywała się konferencja KnowRight 2008. Poważna naukowa konferencja poświęcona prawnym, socjalnym i technologicznym aspektom rozwoju oprogramowania. Zaproszono mnie do udziału w panelu prowadzonym przez prof. Ryszarda Markiewicza, UJ nt. „Open source & KR” by zaprezentować punkt widzenia małych i średnich przedsiębiorstw (tytuł mojego wystąpienia "A perspective from an European SME"). Poza mną w panelu wzięli udział: Lucie Guibault, University of Amsterdam, Holandia; Yann Dietrich, LiMo Foundation, Bruksela, Belgia; Maciej Barczewski, University of Gdansk; Benoît Müller, BSA, Bruksela, Belgia.

Moje stanowisko: Klienci – małe i średnie przedsiębiorstwa chcą czuć się bezpieczne wykorzystując oprogramowanie do zarządzania i księgowości. Płacą nie tylko za oprogramowanie, ale również za polisę poprawności generowanych wyliczeń, deklaracji i sprawozdań. W pełni szanują prawa producenta oprogramowania takich firm jak kiedyś CDN, dzisiaj Microsoft Dynamics, Sage Symfonia, Asseco Business Solutions, InsERT, ComArch i inni. Wcale nie domagają się, by przykładowo system CDN-XL to był „open source”.

Partnerzy producenta oprogramowania chcą zarabiać na swoich wertykalnych rozwiązaniach (np. tzw. add-ins) i również oczekują ochrony swoich własności intelektualnych.  Jedyne miejsce na limitowany „open source” to udostępnienie tajemnic partnerowi przez producenta oprogramowania. Problemem staje się jak dostarczyć klientowi wspólną licencję? …

Brak komentarzy: